ATRIA.SK | Internetový veľkoobchod

elektrokotol

Elektrokotly  pracujú v teplovodnom systéme vykurovania rovnakým spôsobom ako plynové kotly s horákom. Veľmi podobná je aj regulácia elektrického kotla. Dokonca rovnaké sú aj regulátory, ktoré sa pre reguláciu kotlov a vykurovanie používajú. Elektrokotol možno využiť ako univerzálny zdroj tepla pre vykurovanie v bytochmalých rodinných domčekoch alebo rekreačných objektoch.

 

Elektrické kotly sa používajú aj ako doplnkový zdroj aj k novším spôsobom vykurovanie ako je tepelné čerpadlo alebo solárne termické kolektory. V chladných obdobiach, keď primárny zdroj nevykúri objekt na tepelnú pohodu, zapojí sa aj elektrokotol. Nespornou výhodou elektrokotla sú veľmi nízke obstarávacie náklady - odpadá tu nutnosť nákladné prípojky plynu či komína.

Vykurovanie elektrinou bolo dlho zatracované, predovšetkým kvôli vysokým nákladom a rastúcej cene elektrického prúdu. Moderné elektrokotle sú dnes považované za ekologické zariadenia. Ich hlavnou výhodou je jednoduchá inštalácia a jednoduchá obsluha. Čo by ste o elektrokotloch mali vedieť, skôr než si ho zaobstaráte? Aké sú náklady na vykurovanie? A koľko taký elektrokotol stojí? 

O vykurovaní elektrinou sa hovorí, že je najdrahšie. Dnes už to neplatí jednoznačne. Vhodnosť zdroja tepla pre konkrétny dom záleží na úrovni zateplenia, na tepelných stratách aj životnom štýle domácnosti. Elektrické kotle sú preto znova v hre, najmä vďaka ľahkej obsluhe a dobrej účinnosti. Odborníci ich odporúčajú predovšetkým v stavbách, ktoré sú kvalitne zateplené. To znamená, že majú nízke tepelné straty a nepotrebujú toľko energie na vykurovanie. K takýmto stavbám patria hlavne nízkoenergetické alebo pasívne domy.    

 

Výhody a nevýhody elektrokotla

 

Elektrokotle sú ekologické zdroje tepla, s čistou prevádzkou. Na rozdiel od kotlov na uhlie, krbových kachlí alebo peletových kotlov, nemusíte zháňať kurivo a riešiť jeho skladovanie. Elektrokotle navyše nie sú hlučné a s ohľadom na spomínaný čistý prevádzku ich tak môžete inštalovať priamo v byte.               

Okrem toho, elektrokotle nepotrebujú komín a ich montáž, aj obsluha je veľmi jednoduchá. V porovnaní s tepelnými čerpadlami alebo automatickými kotlami na pevné palivá je obstarávacia cena kotlov na elektrinu neporovnateľne nižšia.         

Hlavnou nevýhodou elektrokotlov je cena elektriny. Tá síce v posledných niekoľkých rokoch stagnuje, ale ťažko sa predvída jej ďalší vývoj. Cenu elektriny ovplyvňuje ponuka a dopyt na trhu, zasahujú do nej regulácie zo strany štátov, odstávky jadrových elektrární aj výroba energie z obnoviteľných zdrojov.            

Na trhu sú dva hlavné typy elektrických kotlov :

Priamovýhrevný elektrokotol 

Priamovýhrevný elektrický kotol má takmer bezobslužnú, bezhlučnú prevádzku a jeho výhodou je okamžitý výkon. Nevýhodou je vyššia spotreba elektriny na vykurovanie.     

Elektrokotol sa zásobníkom 

Elektrokotol s akumuláciou tepla síce nevyžaduje plný elektrický príkon, ale je treba počítať s priestorom pre akumulačnú nádrž na vodu.       

Elektrokotol akumuláciou tepla pracuje na tzv. Teplovodnom princípe, kedy odporové vykurovacie tyče ohrievajú vodu vo vykurovacej sústave. Tá je potom poháňaná obehovým čerpadlom do radiátorov alebo do podlahového kúrenia. Elektrokotle s ohrevom vody možno preto použiť aj na ústredné vykurovanie.                

Najčastejšie sa výkon elektrokotlov pohybuje od 4 do 60 kW a dokážu tak pokryť vykurovanie menších miestností i väčších domov. Výkon elektrokotla je potrebné vybrať s ohľadom na tepelné straty objektu. Čo sa týka značiek, predávajú sa elektrické kotle od rôznych výrobcov, ako je Protherm, Bosch alebo Mora. S voľbou toho správneho typu kotla vám poradí projektant TZB, ktorý bude navrhovať vykurovací systém do vášho domu.

Elektrokotol – náklady na vykurovanie 

Pri výbere elektrokotla je potrebné, rovnako ako pri voľbe každého iného zdroja tepla, poznať tepelnú stratu domu. Čím nižšia je, tým lepšie, pretože nebudete odoberať toľko elektriny. Vykurovať elektrinou sa tak oplatí hlavne pri moderných nízkoenergetických stavbách, prípadne pri starších domoch po dôkladnom zateplení.        

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.