ATRIA.SK | Internetový veľkoobchod

vykurovací okruh

Elektrický vykurovací okruh  je vodič, ktorý je vyrobený v určitej dĺžke a nieje možné ho skracovať  . Inštalačná firma musí nainštalovať celú dĺžku vykurovacieho vodiča. Každý vodič je ukončený prívodným vodičom , tzv. studeným koncom, ktorého dĺžku je možné upraviť podľa potreby.

Výhodou elektrického vykurovacieho okruhu je vyššia flexibilita pri montáži , hlavne v členitých a nepravidelných miestnostiach, pri vyhýbaní sa nábytku a pod. Taktiež je výhodou variabilita plošného príkonu a nižšia zriaďovacia cena.

Nevýhodou je podstatne náročnejšia montáž , kde je potrebné vytvárať slučky vykurovacieho kábla a fixovať kábel k podkladu.

 

Zloženie vykurovacích vodičov

Elektrické vykurovacie okruhy sa vyrábajú iba z odporových vodičov , ktoré sú najrozšírenejším typom vykurovacích vodičov. Jadro týchto vodičov je z tzv. rezistencie (odporový materiál), ktorá sa pri priechode elektrického prúdu zahrieva. Elektrické napätie je štandardizované, ale rezistencie sa vyrábajú s rôznymi hodnotami odporu. Výpočtom je potom možné určiť, aké dlhé musia byť vodiče, aby pri danom napätí mali požadovaný príkon – teda aby vykurovali, ale súčasne sa neprehrievali. Preto nemožno odporové vodiče predávať na metre, ale predávajú sa iba v konkrétnych dĺžkach, aj s pripojovacími vodičmi – tzv. vykurovacie okruhy.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie