ATRIA.SK | Internetový veľkoobchod

slnečný kolektor

Slnečné kolektory využívajú energiu dopadajúceho slnečného žiarenia a efektívne ju využívajú na ohrev vody v zásobníkovom ohrievači, alebo akumulačnom zásobníku. Znižujú tak potrebu dodávky tepla z hlavného zdroja, zmenšujú záťaž životného prostredia a náklady domácnosti. Slnečné kolektory je možné využiť v kombinácií s nízkoteplotným vykurovaním aj na podporu vykurovania.

 

Slnečný kolektor spĺňa technické podmienky, ak je akreditovanou skúšobnou vydaný doklad o  výkone určenom v skúšobnom protokole certifikátu Solar Keymark pri testovacích podmienkach (ožiarenie 1000 W/m², teplotný rozdiel 30 °C).

 

 

Kolektorové systémy sú schopné skonvertovať 35 – 45 percent slnečnej energie, ktorú získajú počas roka, na užitočné teplo. Účinnosť systému je určená typom kolektora, rozdielom teplôt medzi kolektorom a prostredím a intenzitou žiarenia na mieste inštalácie, ako aj potrubím systému, tepelnou izoláciou a typom zásobníka.

 

Ústredným prvkom kolektora je absorbér, v ktorom prebieha samotná premena. Teplo sa prostredníctvom vedenia tepla v absorbéri prenáša na teplonosné médium, ktoré preteká v rúrkach absorbéra a následne sa prepravuje do zásobníka (bojlera). Aby mohol túto úlohu optimálne splniť, absorbér pozostáva z dobre vodivého kovového plechu (meď alebo hliník) a zo selektívnej konverznej vrstvy, ktorá musí vykazovať čo najvyššiu absorpčnú schopnosť (pohltivosť) slnečného žiarenia a má mať minimálnu emisivitu (vyžarovanie tepla).

 

                                                                                                                   

                                                                                                                                                       

 

Ploché kolektory

Na ohrev vody a v rastúcej miere i na účely podpory vykurovania sa využívajú ploché kolektory. Plochý kolektor sa skladá z plášťa kolektora (väčšinou v podobe hliníkovej vane), absorbéra, tepelnej izolácie z minerálnej vlny a priehľadného krytu.

 

Absorbér býva vyrobený z medeného alebo hliníkového plechu so solárnym lakom alebo selektívnou povrchovou vrstvou, vďaka ktorej  takmer úplne premieňa slnečné žiarenie na teplo. Používané sklo má byť chudobné na železo a odolné voči krupobitiu. Slnečné žiarenie prechádza krycím sklom a dopadá na absorbér, v ktorom dochádza k ohrevu teplonosnej kvapaliny. 

Bežne dostupné ploché kolektory vykazujú priemernú ročnú účinnosť okolo 50%. Pre inštalácie slnečných kolektorov sa štandardne používa sklon 45°, kedy je využitie intenzity slnečného žiarenia optimálne.

Ploché kolektory sú vhodné pre ohrev vody v bazéne len v prípade, ak okrem bazénu zásobujeme aj iný spotrebič (napr. príprava teplej vody či podpora vykurovania) 

 

 

 

                                                                       

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie