ATRIA.SK | Internetový veľkoobchod

hygrostat

Hygrostat je prístroj, ktorý spína alebo reguluje spotrebiče v závislosti od vlhkosti. Podľa nastavenej hodnoty vlhkosti prístroj zopne alebo vypne ovládaný výstup. Na meranie vlhkosti sa používajú vlhkomery (čiže hygrometre alebo zriedkavejšie hygromery). Jednotka vlhkosti sa udáva v %RH (relatívna vlhkosť).

 

Využitie nájde vo zvlhčovaní, odvlhčovaní alebo kúrení, ovládaní ventilátora (odťah/príťah vzduchu) v miestnosti, priestore, sklade, archíve, sušičky, stroje a prístroje, rozvádzače. Udržiavanie správnej vlhkosti pre ovládanie napr. botanickej záhrady, terária, chovu zvierat, skleníka, solárneho ohrevu vody a vzduchu doma aj v priemysle... Niektoré hygrostaty sú kombinované s regulátorom výkonu.

 

Hygrostat má v podstate rovnakú konštrukciu ako termostat s tým rozdielom, že namiesto ovládania teplotou spína kontakty vlhkosť.

 

Druhy hygrostatov

Elektromechanický hygrostat

Mechanický alebo tiež elektromechanický hygrostat ovláda spínacie/rozpínacie kontakty hygroskopickým javom. Najčastejšie sa na tento účel používa ľudský vlas. Vlas mení svoju dĺžku úmerne okolitej vlhkosti.

 

 

Elektronický hygrostat s digitálnym čidlom vlhkosti

 

Elektronické hygrostaty sú ovládané polovodičovými senzormi, ich signál sa zosilní a je spracovaný. Elektronika následne ovláda najčastejšie relé- spínacie/ rozpínacie kontakty. Elektronické hygrostaty sú ovládané buď analógovými, alebo digitálnymi čidlami. Elektronické vlhkostné čidlá delíme na tieto druhy:

 

Vlhkostný kapacitný snímač

- na výstupe analógového čidla vzniká elektrický náboj, ktorý sa mení podľa okolitej vlhkosti. Jednotka pre kapacitu je farad a značí sa F.

 

Vlhkostný snímač ovládaný lineárnym napätím

- na výstupe analógového čidla je napätie, ktoré sa mení podľa okolitej vlhkosti. Jednotka pre napätie je volt a značí sa V.

 

Vlhkostný odporový snímač

- výstup analógového čidla je ovládaný zmenou odporu, ktorý sa mení podľa okolitej vlhkosti. Jednotka pre odpor je ohm a značí sa Ω. - na výstupe čidla je informácia odovzdávaná v digitálnej forme, digitálny tok mení podľa okolitej vlhkosti. Tieto čidlá sú imúnne voči vonkajšiemu rušeniu a dĺžke káblového spojenia (odpor, úbytok napätia alebo kapacity...).

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.