ATRIA.SK | Internetový veľkoobchod

hygrostat

Hygrostat je prístroj, ktorý spína alebo reguluje spotrebiče v závislosti od vlhkosti. Podľa nastavenej hodnoty vlhkosti prístroj zopne alebo vypne ovládaný výstup. Na meranie vlhkosti sa používajú vlhkomery (čiže hygrometre alebo zriedkavejšie hygromery). Jednotka vlhkosti sa udáva v %RH (relatívna vlhkosť).

 

Využitie nájde vo zvlhčovaní, odvlhčovaní alebo kúrení, ovládaní ventilátora (odťah/príťah vzduchu) v miestnosti, priestore, sklade, archíve, sušičky, stroje a prístroje, rozvádzače. Udržiavanie správnej vlhkosti pre ovládanie napr. botanickej záhrady, terária, chovu zvierat, skleníka, solárneho ohrevu vody a vzduchu doma aj v priemysle... Niektoré hygrostaty sú kombinované s regulátorom výkonu.

 

Hygrostat má v podstate rovnakú konštrukciu ako termostat s tým rozdielom, že namiesto ovládania teplotou spína kontakty vlhkosť.

 

Druhy hygrostatov

Elektromechanický hygrostat

Mechanický alebo tiež elektromechanický hygrostat ovláda spínacie/rozpínacie kontakty hygroskopickým javom. Najčastejšie sa na tento účel používa ľudský vlas. Vlas mení svoju dĺžku úmerne okolitej vlhkosti.

 

 

Elektronický hygrostat s digitálnym čidlom vlhkosti

 

Elektronické hygrostaty sú ovládané polovodičovými senzormi, ich signál sa zosilní a je spracovaný. Elektronika následne ovláda najčastejšie relé- spínacie/ rozpínacie kontakty. Elektronické hygrostaty sú ovládané buď analógovými, alebo digitálnymi čidlami. Elektronické vlhkostné čidlá delíme na tieto druhy:

 

Vlhkostný kapacitný snímač

- na výstupe analógového čidla vzniká elektrický náboj, ktorý sa mení podľa okolitej vlhkosti. Jednotka pre kapacitu je farad a značí sa F.

 

Vlhkostný snímač ovládaný lineárnym napätím

- na výstupe analógového čidla je napätie, ktoré sa mení podľa okolitej vlhkosti. Jednotka pre napätie je volt a značí sa V.

 

Vlhkostný odporový snímač

- výstup analógového čidla je ovládaný zmenou odporu, ktorý sa mení podľa okolitej vlhkosti. Jednotka pre odpor je ohm a značí sa Ω. - na výstupe čidla je informácia odovzdávaná v digitálnej forme, digitálny tok mení podľa okolitej vlhkosti. Tieto čidlá sú imúnne voči vonkajšiemu rušeniu a dĺžke káblového spojenia (odpor, úbytok napätia alebo kapacity...).

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie