ATRIA.SK | Internetový veľkoobchod

JOTUL

O spoločnosti 

Jøtul je nórska spoločnosť vyrábajúca liatinové kachle a krby. Sídlo spoločnosti je v meste Fredrikstad. Je materskou spoločnosti v koncerne Jøtul Group, ktorý má ďalšie dcérske spoločnosti v USA, Veľkej Británii, Dánsku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku a Poľsku.

História
Spoločnosť bola založená v roku 1853 Oluf Onsumom, synom miestneho statkára, ako Kværner Jernstøberi (Zlieváreň Kværner) na okraji Christiania (teraz Oslo). Spočiatku bola hlavnou činnosťou továrne výroba kachlí. Do roku 1900 sa stala spoločnosť Kværner najväčším výrobcom zlievárenských produktov, krbov a kachlí v Nórsku. Na začiatku 20. storočia bola spoločnosť prestavaná na najmodernejší podnik svojho druhu v krajine a začala s výrobou ďalších hutníckych výrobkov ako sú turbíny a píly. v ďalších rokoch poklesla výroba vykurovacích zariadení na význame a táto divízia bola roku 1916 odpredaná vtedy 26-ročnému Hermanovi Ankerovi. Bol to rodený obchodník a pochopil, že výrobky treba prezentovať pod kvalitnou značkou. Preto začal s propagáciou pod značkou Jøtul. Aj napriek tomu sa firma nevyhla medzinárodnej ekonomickej kríze na začiatku 20. rokov 20. storočia. Predaj stagnoval a Herman Anker zomrel v roku 1927. Spoločnosť, kúpil, modernizoval a zachránil pred úpadkom Johannes Gahr. V roku 1935 firma získala moderný profil a aj znovu svoje postavenie na trhu. Pod jeho vedením sa spoločnosť opäť stala najväčším výrobcom kachlí na drevo v Nórsku.

Po druhej svetovej vojne spoločnosť posilňovala a to napriek novým trendom v palivách, ktorými boli petrolej, olej a elektrina. Do 60. rokov 20. storočia zostalo na trhu len niekoľko výrobcov. Medzi ním spoločnosť Jøtul zostala najsilnejšia. Prispôsobila sa novým trendom a požiadavkám trhu a v 50. až 70. rokoch sa stali kachle na tekuté palivá hlavným zdrojom príjmov firmy. Vďaka ropnej kríze sa v 70. rokoch trend vo výrobe vrátil späť ku kachliam na drevo a tuhé palivá. V tejto dobe tiež spoločnosť výrazne zvýšila vývoz do kontinentálnej Európy a Severnej Ameriky.

Súčasnosť
V roku 1977 rodina Gahrov predala spoločnosť nadnárodnému koncernu Norcom. Norcom sa výrazne orientoval na export a vykonal mnoho akvizícií zlievarní a dovozcov v USA av Európe. Odvtedy sa stala spoločnosť celosvetovou značkou so zázemím na všetkých kontinentoch. Vybudovala medzinárodnú distribučnú sieť a preukázala schopnosť prispôsobovať sa trendom v jednotlivých regiónoch a požiadavkám najnáročnejších zákazníkov.

 

Žiadne produkty značky JOTUL sa nenašli...
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.