ATRIA.SK | Internetový veľkoobchod

úžitková voda

Úžitková voda, je voda ktorá sa vyrába vždy z pitnej vody a to buď len ohrevom (teplá voda), pričom pre teplú vodu neplatia žiadne limity nezávadnosti a kvality ako je to pri pitnej vode.  Norma STN 83 0616 definuje teplú vodu ako vodu zdravotne nezávadnú, ktorá však nie je určená na pitie ani na varenie!  Je potrebné vedieť, že teplá úžitková voda nepodlieha žiadnym normám, žiaden právny predpis nestanovuje presné požiadavky na jej kvalitu a nepodlieha ani pravidelným kontrolám. A navyše, kvôli svojej teplote je náchylnejšia na výskyt baktérií. Teplú úžitkovú vodu je možné vyrábať len z pitnej vody. O možnostiach jej použitia rozhoduje príslušný orgán verejného zdravotníctva.

 

 

Úzitková voda sa môže vyrábať ďalej prečistením sivej odpadovej vody (odpadová voda z kúpeľní, spŕch, vaní, umývadiel, pračiek, umývačiek riadu, drvičov odpadu). Prečistením sa mení na úžitkovú (označuje sa aj biela voda).

 

Úžitková voda môže byť okrem spomenutej teplej vody aj:

  • Priemyselná voda – je úžitková voda používaná v priemyselných závodoch na spracovanie surovín alebo pri výrobe výrobkov, spravidla si ju jednotlivé závody sami pripravujú,recyklujú a uchovávajú v rezervoároch alebo nádržiach.
  • Technologická voda – je úžitková voda, ktorá je súčasťou výrobného procesu daného výrobku.
  • Voda pre závlahy – je povrchová voda na závlahy s klasifikáciou úžitková voda.

 

Využitie úžitkovej vody

 

1. Splachovanie 

Splachovať záchod čistou a pitnou vodou je jedným z najväčších hriechov modernej spoločnosti. Liať do záchoda v priemere 8 litrov vody na jedno použitie (keď v niektorých krajinách nemajú k dispozícií ani tie 3 litre, ktoré by mal človek denne vypiť), je zbytočným mrhaním vzácneho zdroja.

Na splachovanie totiž bohato stačí úžitková voda.

2. Zavlažovanie

Okrasné skalky, ovocné sady, zeleninové záhrady. Všetky rastliny potrebujú (najmä v lete) zavlažovanie. Zozbieraná dažďová voda poslúži v prípade, že už niekoľko dní nebol na oblohe ani mráčik. Rastliny ochotne vypijú aj „nepitnú“ vodu.

3. Umývanie (čohokoľvek)

Auto, špinavé náradie, podlaha, vaňa. 90 % z vecí v našej domácnosti znesie pri umývaní aj dažďovú vodu. Okná, zrkadlá, riad a zuby však radšej zverte do rúk pitnej vode.

4. Sprchovanie

Dažďová voda je mäkká, obsahuje menej minerálov a môže byť vhodná aj pre umývanie vlasov. Aby ste však mohli vodu využiť aj na takéto „citlivejšie“ záležitosti, budete potrebovať aj nejaký spoľahlivý filter.

5. Vykurovanie

Podobný prípad ako v predchádzajúcom bode. Po porade s technikom a drobnej úprave by nič nemalo brániť tomu, aby ste úžitkovú vodu pustili do radiátorov.

6. Kŕmenie zvierat

Či už dáte domácim zvieratám vodu piť alebo im z nej uvaríte večeru, nemali by ste im nijako ublížiť. Zvieratá sú zvyknuté napiť sa aj z mláky a pri veľkom počte zvierat ušetríte stovky litrov vody mesačne.

7. Bazén

Ak máte čerpadlo s dobrým filtrom, napustite toto leto bazén úžitkovou vodou. Po sezóne (alebo pri výmene vody počas sezóny) môžete vodu opäť využiť – napríklad na umývanie. Len pozor na množstvo chlóru, ktorý by mohol rozožrať povrch čistených vecí.

8. Chladenie

Na slovenských námestiach sa v lete čoraz častejšie objavujú tzv. chladiace sprchy, brány alebo rozprašovače. Keď zmoknete, dažďová voda vám nijako neublíži. Nestane sa tak ani v prípade, keď s ňou prídete do kontaktu počas horúceho dňa na betónovom priestranstve.

9. Stavebné práce

Murujete? Zarábate maltu, betón? Výsledok vašich murárskych zručností sa nijako nezmení, keď použijete úžitkovú vodu.

10. Pranie

Podobne ako pri bodoch 4 a 5, táto činnosť je podmienená zložením vody. Po porade s výrobcom práčky a inštalácii vhodného filtra je však vhodná aj na čistenie nášho oblečenia.

Dôležité upozornenie

Nebojte sa zainvestovať do kvalitného filtra, vďaka ktorému môžete vodu využiť na množstvo činností. Pred jej použitím si vyžiadajte chemický rozbor od odborníka, ktorý vám jej použitie schváli. Pri zachytávaní dažďovej vody hrá dôležitú úlohu aj strecha a povrch nádoby, do ktorej voda odteká.

Niektoré materiály nie sú vhodné pre zachytávanie a ďalšiu manipuláciu s vodou. Pri používaní takejto vody sa neodporúča dlhodobé skladovanie – hrozí rozšírenie nebezpečných mikroorganizmov. Aby ste minimalizovali toto riziko, umiestnite záchytnú nádrž napríklad pod zem, kde je nižšia teplota.


Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.