ATRIA.SK | Internetový veľkoobchod

tuhé palivo

Tuhé palivo je palivo v tuhom skupenstve.

Technológia tuhých palív

Toto odvetvie sa zaoberá:

Používaním palív na ušľachtilejších formách sa dosahuje nielen úsporný efekt (možnosť automatizácie a regulácie), ale aj vyššia kvalita získaných výrobkov, možnosť mechanizácie výrobných procesov, a tým aj zvyšovanie výkonu a úspor ľudskej práce, ako aj väčšia čistota pracovného prostredia a pod.

 

 

 

Spalné teplo a výhrevnosť palív

Charakteristickým znakom organickej syntézy v rastlinách je hromadenie chemickej energie, ktorá sa získava na úkor energie slnečného žiarenia. Rastliny na slnečnom svetle syntetizujú za pomoci chlorofylu (ako katalyzátora) zložité organické zlúčeniny, a to z oxidu uhličitého (ktorého je v atmosfére priemerne 0,04 %) a vody.

Fotosyntézou vznikajú podľa najjednoduchšej schémy organické látky a kyslík. Produktom tejto reakcie, ktorá prebiehala v dávnej minulosti, sú fosílne palivá, predovšetkým uhlie. V súčasnosti takto vzniká drevo a rašelina. Spálením palív na oxid uhličitý a vodu, z ktorých kedysi palivo vzniklo, sa uvoľní slnečná energia vo forme tepla a obeh uhlíka v prírode sa uzatvára.

Energetická hodnota tuhého paliva je celkové množstvo tepla, ktoré sa uvoľní dokonalým spálením jeho jednotkového množstva. Spaľovaním palív v bežných kúreniskách nemožno využiť ich celú energetickú hodnotu, lebo v dymových plynoch uniká nevyužité teplo zadržané v produktoch horenia, najmä vo vodných parách. Preto z hľadiska tepelného využitia palív rozlišujeme spalné teplo a výhrevnosť.

Množstvo tepla, ktoré sa uvoľní dokonalým spálením 1 kg paliva (1 m3 plynov) a ochladením splodín horenia na pôvodnú teplotu, pričom vodná para skondenzuje na vodu a jej výparné teplo sa uvoľní, nazýva sa spalné teplo. V praxi však nemôžeme ochladzovať splodiny horenia tak, aby vodná para kondenzovala. Voda prítomná v spaľovanom palive aj voda vznikajúca horením vodíka v palive uniká vždy v splodinách horenia vo forme pary bez toho, aby odovzdala svoje výparné teplo. Spalné teplo paliva sa preto zužitkuje len ako výhrevnosť. 

Výhrevnosť paliva je teda spalné teplo zmenšené o výparné teplo vody obsiahnutej v splodinách horenia.

Spalné teplo aj výhrevnosť palív sa vyjadrujú v kJ.kg-1 alebo kJ.m-3. Spalné teplo palív sa zisťuje pomocou kalorimetra a výhrevnosť sa odvodí zo spalného tepla odčítaním výparného tepla zisteného množstva vzniknutej vody.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie