ATRIA.SK | Internetový veľkoobchod

Tepelný výmenník

Výmenník tepla či teplý výmenník je zariadenie slúžiace na výmenu energie medzi sústavami a objekty majúcimi rôzne parametre. Výmenníkové stanice sú súčasťou areálov tovární či sídlisk.

Zaisťujú distribúciu tepla pre vykurovanie jednotlivých objektov a ohrev teplej vody. Malý výmenník tepla je radiátor ústredného alebo etážového kúrenia predávajúce teplo z teplovodného nízkotlakového okruhu do prostredia bytu, ktorý obsahuje vzduch.

Výmenníky sa delia do dvoch skupín - bez zmeny fázy alebo so zmenou fázy. Podľa konštrukcie vykurovacej plochy sa používajú doskové alebo rúrkové. V domácnostiach sú tepelné výmenníky vo vykurovacích sústavách, v chladničkách aj klimatizačných jednotkách, tiež v automobiloch s chladičom motora a výmenníkom pre vykurovanie kabíny alebo na ohrev vody v bazéne Výmenníky tepla sa delia podľa konštrukcie na rekuperačné, regeneračné a zmiešavacie. 

 

Výmenník sa obvykle počíta a zapája ako protiprúd. Pri takomto zapojení má oveľa väčšiu účinnosť ako pri zapojení ako súprúd. Ak je výmenník vysoký, potom sa teplo odovzdáva po dlhej dĺžke a vďaka zapojeniu do protiprúdu možno dosiahnuť veľké priblíženie teplôt primár-vstup voči sekundár-výstup. Vysoký výmenník tiež kladie väčší odpor a bude potrebné silnejšie čerpadlo pre prekonanie tlakových strát. 

Tlakové straty možno znížiť pridaním počtu dosiek: zdvojnásobenie počtu dosiek znížia tlakové straty na štvrtinu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie