ATRIA.SK | Internetový veľkoobchod

Plug and play

Plug and Play (v preklade "pripoj a hraj") je počítačová technológia umožňujúca jednoduchšie rozpoznávanie a konfiguráciu hardvéru. Umožňuje operačným systémom správne zistiť, aký hardvér je v počítači, na základe čoho môže automaticky (s väčšou či menšou úspešnosťou) k tomuto hardvéru nainštalovať či spustiť príslušné ovládače a automaticky nastaviť číslo prerušenia, I/O adresu, rozsahy zdieľanej pamäte, prípadne ďalšie skutočnosti (napr. detaily o type zariadenia).

 

Mechanické výpočtové prostriedky, ako bolo triediace zariadenie dierovaných doštičiek od IBM, boli naprogramované použitím zásuvnej dosky pripojenej tak, aby smerovala signály medzi konfiguračnými zásuvkami.

V počiatkoch počítačovej technológie (napr. V IBM PC kompatibilných počítačoch so zbernicou ISA) musel byť hardvér najprv ručne nastavený tak, aby nastavenie nekolidovalo s iným už pripojeným zariadením (obvykle pomocou elektrickej prepojky, angl. jumper), potom bolo zariadenie zasunuté do zbernice vnútri počítača, a potom bolo ešte nutné toto nastavenie zapísať do konfigurácie softvéru (typicky ovládač zariadenia). Ak nastavenie hardvéru aj softvéru nebolo rovnaké, nemohol softvér so zariadením komunikovať, a preto ani nefungoval.

V neskoršej dobe bola najprv metódou pokus-omyl vykonávaná detekcia zariadení, ktorá nebola príliš spoľahlivá a bola nahradená technológiou Plug and Play. Táto technológia odstraňovala ručné nastavovanie, riešenie konfliktov a odovzdávanie informácií do riadiaceho softvéru. Podstatné vylepšenia potom priniesla zbernica PCI, PCMCIA, USB a ďalšie technológie, ktoré počítali s automatickou konfiguráciou už vo svojom prvotnom návrhu.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie